Gleboznawcza klasyfikacja gruntów (O9)
Załatw sprawę online:
Wymagane dokumenty:
Wniosek właściciela/władającego nieruchomościami zgodnie z treścią formularza. Wniosek należy uzasadnić, tzn. wskazać powód żądania przeprowadzenia klasyfikacji (dotyczy gruntów, dla których klasyfikacja została już dokonana).
Opłaty:
Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł za dokonanie czynności urzędowej w drodze decyzji.
Wnioskodawca ponosi koszty opracowania zlecanego biegłemu w toku postępowania.
Pełnomocnictwo do występowania w imieniu właściciela/władającego podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Jeżeli pełnomocnictwo jest udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, złożenie takiego pełnomocnictwa zwolnione jest z opłaty skarbowej.
Numer konta bankowego zamieszczony jest na stronie głównej BIP GEOPOZ.
Miejsce złożenia dokumentów:
Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ
ul. Gronowa 20
61-655 Poznań
Termin i sposób realizacji:
Klasyfikacji gleboznawczej dokonuje się w drodze postępowania administracyjnego, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego. W toku postępowania organ zleca biegłemu wykonanie opracowania dotyczącego ustalenia klasy bonitacyjnej gleby. W wyniku przeprowadzonego postępowania wydana zostaje decyzja, która stanowi podstawę do wprowadzenia zmiany do bazy danych ewidencji gruntów
i budynków.
Komórka prowadząca sprawę:
Dział Postępowań Administracyjnych
Tryb odwoławczy:
Od decyzji służy stronie odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Poznaniu, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Uwagi:
- Gleboznawczą klasyfikacją obejmuje się wyłącznie grunty rolne i leśne.
- Gleboznawczą klasyfikację przeprowadza się tylko w uzasadnionych przypadkach określonych w rozporządzeniu:
- na gruntach, które nie zostały dotychczas sklasyfikowane,
- na gruntach zmeliorowanych - po upływie 3 lat od wykonania urządzeń melioracji wodnych,
- na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym,
- na gruntach, na których starosta zarządził przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków albo okresowej weryfikacji danych ewidencyjnych - w przypadku zmiany użytków gruntowych na gruntach podlegających klasyfikacji,
- po wystąpieniu klęski żywiołowej powodującej zmiany środowiska glebowego,
- po zalesieniu gruntów na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.